POZNAJ POLSKĘ
W dniach 14 i 15 czerwca 2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Laskowej poznawali zakątki naszej ojczystej ziemi w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” z biurem podróży „Jaworzyna Tour”. Pod opieką Pani mgr Beaty Przystał i Pani mgr Aleksandry Wanat oraz przewodnika – Pani Magdaleny Litwy uczniowie nie tylko zwiedzali obiekty kultury i dziedzictwa narodowego, ale także zdobyli cenną wiedzę historyczną i sakralną, a także miło spędzili wspólnie czas.
Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Dziewczęta od razu dostrzegły elementy polskości w lotnictwie, co koniecznie musiały uwiecznić na zdjęciach. Chłopców interesowały raczej myśliwce i awionetki. Pobyt w muzeum dostarczył wszystkim wielu wrażeń.
Następnie wyruszono w drogę do Bochni. Pani przewodnik nie traciła czasu – podczas podróży autokarem opowiadała o mijanych obiektach, i tych historycznych, i tych sportowych, a nawet wspomniała o Wiki Gabor i ufundowanym przez nią placu zabaw dla dzieci.W podziemnej wędrówce po Kopalni Soli uczniowie mieli okazję poznać historię tego miejsca i ludzi z nim związanych, a multimedia, w które wyposażona jest kopalnia, urzeczywistniały dawną pracę górników.
Po dość długim pobycie w Kopalni Soli w Bochni udaliśmy się do Łagiewnik. Zwiedzanie Sanktuarium Jana Pawła II wywarło ogromne wrażenie na uczestnikach, zwłaszcza że nikt wcześniej nie był w tym miejscu. Uczniów szczególnie zainteresowały wota papieskie oraz kaplice ufundowane przez różnych darczyńców.
Po całym dniu udaliśmy się na obiadokolację i odpoczynek do hotelu.
Mecz Polski z Belgią był dla wielu ważnym punktem wieczoru. Potem wspólne chwile do późnych godzin nocnych, a rankiem – wyjazd do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, gdzie pod pieczą przewodnika zwiedzano Opactwo Tynieckie i w formie warsztatów (podchodów) poznano historię Opactwa i jego znaczenie dla kultury polskiej.
Następnie udano się na Krakowski Rynek, gdzie poznano historię najważniejszych miejsc i zabytków (Sukiennice, Kościół Mariacki, Kościół Św.. Anny, pomnik A. Mickiewicza), a także przywitano hejnalistę gromkimi brawami, po czym Drogą Królewską udano się do Muzeum Archeologicznego, by poznać zgromadzone tam eksponaty i ich historię, a potem wziąć udział w warsztatach kultury egipskiej. Dziełem każdego uczestnika był samodzielnie wykonany wizerunek egipskiego symbolu tamtej kultury na płóciennej torbie, która stała się pamiątką z tego miejsca.
Kolejnym punktem było Wzgórze Wawelskie i obiad w restauracji „Pod Smoczą Jamą”.
Posileni i pełni energii wyruszyliśmy w drogę powrotną. Autokar rozbrzmiewał wesołym śpiewem uczestników.
Dziękujemy MEN za umożliwienie nam poznania tylu miejsc za tak niewiele.